לא חסרות דוגמאות של אנשים שהצליחו להגשים שאיפות ומטרות מאתגרות מאוד בחיים שלהם, בין אם זה להרוויח כמות כסף נאה ובין אם מדובר בהשלת כמה קילוגרמים עודפים. עם זאת, מחקרים מראים כי 92% מהאנשים בעולם לא מצליחים להשיג את המטרות הגדולות והמשמעותיות שלהם בחיים. באשר ל-8% הנותרים, הסוד להצלחה שלהם כנראה טמון בתהליך נכון של הצבת המטרות, כזה שניתן ללמוד וליישם בעזרת 7 כלים פשוטים ביותר. אז המשיכו לקרוא על מנת שתוכלו להצטרף לשמונת האחוזים שכן עומדים במטרות שהם מציבים לעצמם, ותנו לעצמכם סיכוי לזכות בהצלחה!

1. הגדירו את המטרות שלכם בצורה מפורטת

השלב הראשון שעליכם לעשות הוא להגדיר בצורה מפורטת את מה שאתם רוצים להשיג. בנוסף, עליכם להבטיח שהמטרה שאליה אתם מכוונים הינה מדידה, כך שניתן יהיה לעקוב אחרי ההתקדמות שלכם. כאשר אתם מגדירים את המטרה שלכם באופן מפורט, לרוב זה מתממש – אתם בעצם הופכים רעיון מופשט למציאות. כדי לעשות זאת, עליכם לכתוב את הכל, כי זה חייב לעבור מהראש שלכם לדף. ענו על השאלות:

• מה אתם רוצים להשיג?

• איך החיים שלכם יראו באותה נקודה שבה תשיגו את מטרתכם?

• מי יהיו החברים שלכם?

• מה תעשו במהלך היום?

• מה יהיו התחביבים שלכם?

• באיזו שעה תקומו בבוקר?

תוכלו להוסיף לרשימה זו שאלות שקשורות למטרה שלכם ולכם, אך הדבר החשוב הוא לתאר בצורה הכי מפורטת את השאיפה שלכם ואת החיים שלכם לאחר שתשיגו אותה. ככל שתהיו יותר ממוקדים בנוגע למטרות שלכם, הסיכוי שתשיגו אותן יגדל באופן משמעותי.

2. ודאו כי המטרות שלכם משמעותיות

לא די בלהגדיר את המטרות שלכם בצורה מפורטת – השלב השני שעליכם לבצע כדי שתוכלו להשיג אותן הינו לוודא שהן משמעותיות. אנחנו תמיד נתאמץ יותר כדי להשיג מטרה שיש לה חשיבות עליונה בשבילנו. בנוסף, אתם לא יכולים לרצות דברים רק משום שאתם רוצים אותם; עליכם לשאול את עצמכם למה תמיד רציתם להשיג את המטרה שלכם. קחו רגע כדי למצוא את המשמעות שמאחורי המטרות שלכם, חפרו עמוק בתוככם, זו חייבת להיות משמעות מושרשת, כזו שתהיו מוכנים לוותר על הכל בשבילה. כאמור, אנחנו תמיד נעשה יותר על מנת להשיג דברים שיש להם חשיבות עליונה בשבילנו, במיוחד כאשר דברים אלו קשורים במשפחה, חופש, ביטחון ואהבה. לכן, אתם לא תוותרו בפתאומיות רק כי נתקלתם בכמה מכשולים ומהמורות בדרך, וזה יקרה אך ורק כשתדעו מדוע המטרה שלכם אכן חשובה עבורכם.

3. בחרו מטרות שהן ברות השגה

מטרות לטווח הרחוק הן מעולות מאוד ורוב הסיכויים שנצליח לעמוד בהן, כל עוד נעבוד קשה עבורן, אך כשמדובר במטרות לטווח הקרוב (שנתיים-שלוש קדימה) כדאי מאוד שהן יהיו ברות השגה. לדוגמה: אם אתם נמצאים תחת חובות, אז מטרה כמו להשיג חצי מיליון שקל בשנתיים היא כנראה לא אפשרית לביצוע. כאשר אתם בוחרים מטרות שהן ברות השגה, הסבירות שתשיגו אותן תהיה גבוהה עוד יותר. עליכם למצוא מטרות שהן גדולות אך לא בלתי אפשריות להשגה, לפחות כשמדובר במטרות לטווח הקרוב. תכננו את מטרות הטווח הקצר כך שהן ישמשו כאבני דרך לקראת המטרות הרחוקות יותר. לאחר מכן, עליכם ליצור תכנית פעולה גדולה אשר תסייע לכם לצלוח את התהליך, כמו שתגלו בהמשך.

4. המטרות חייבות להיות מותאמות אליכם

עד כמה מותאמות אליכם המטרות שבחרתם לעצמכם עבור חייכם ועתידכם? האם הן תואמות למי שאתם? או שמא הן נוגדות את כל מה שאתם מאמינים בו? כאשר אנו בוחרים מטרות שמנוגדות למי שאנחנו, יהיה הרבה יותר קשה להשיג אותן. אז איך כן בוחרים מטרות שמותאמות לנו? קחו לעצמכם כמה רגעים ורשמו את כל מה שאתם מאמינים בו ומעריכים אותו. חשוב שתדעו שהאמונות והערכים שלנו הם גם תוצר של דברים ששמענו מהסביבה שלנו כשגדלנו; אמירות כמו "כסף לא צומח על העצים" מוטבעות במוחנו ומשפיעות על המחשבה, הרגש וההתנהגות שלנו, גם אם לא במודע. לכן, קחו את הזמן כדי לרשום את הדברים שהופכים אתכם למי שאתם, ולאחר מכן בחרו מטרות רלוונטיות שמתאימות רק לכם. אתם תגלו כי ברגע שהמטרות שתציבו לעצמכם יבואו בהתאמה לאישיות שלכם, הן יהיו יותר קלות להשגה.

5. הציבו לעצמכם תאריך יעד

המטרות חייבות להיות מוגבלות בזמן כדי להיות ברות השגה, לכן אל תזרקו לאוויר הצהרות כמו "בעתיד אני רוצה להיות יותר אמיד", אלא בחרו תאריך יעד אם אתם רציניים לגבי מטרה זו. כאשר תציבו את המטרות בתאריך יעד מסוים, תוכלו לפרק אותן לתת מטרות שבועיות וחודשיות. בדרך זו, תוכלו לראות את ההתקדמות שלכם ולהתרשם ממנה כדי לקבוע כמה רחוקים או קרובים אתם מלהשיג את המטרות שלכם. לדוגמה: אם ברצונכם להשיל מגופכם 24 קילוגרם בשנה הקרובה, עליכם לסמן את תאריך היעד, ולאחר מכן תוכלו "לפרק" אותו כך שתצטרכו להוריד בכל חודש 2 קילוגרמים, ובכל שבוע חצי קילוגרם כדי שתצליחו לעמוד ביעד שלכם. כשתמשיכו לעשות זאת לאורך חודשים, שבועות וימים תגלו שהשד לא כזה נורא ושבסוף תשיגו את המטרה.

6. העריכו את ההתקדמות שלכם

כאשר המטרות מוגדרות בזמן, אפשר להעריך אותן וזה מאפשר לנו לעקוב אחר ההתקדמות שלנו לאורך הדרך. עליכם למצוא את השיטה שתתאים לכם לעקוב באמצעותה אחר המטרות שלכם, ולעשות זאת מידי יום – זה ייתן לכם את האפשרות להעריך את תהליך ההתקדמות שאתם נמצאים בו. לדוגמה: כשמטוס טס הטייס מעריך את ההתקדמות לאורך הדרך, והוא יודע בכל זמן נתון כמה רחוק הגיע, איפה הוא נמצא בדיוק וכמה זמן עוד נשאר לטיסה. כך גם אתם, כשתלמדו לבצע הערכה לתהליך שלכם, תקבלו נקודת מבט יותר ברורה על השלב שבו אתם נמצאים ומה עוד נשאר לכם לעשות. מאידך, כשאתם לא עושים הערכה אז הרבה יותר קל להתעלם מדברים חשובים שבדרך ואתם צפויים לחזור לדפוסים והרגלים מזיקים.

7. למדו כיצד להתאים את עצמכם מחדש

הטיפ הזה אולי נשמע פשוט, אבל הוא הרבה יותר קשה ליישום משרבים חושבים. כשאתם מעריכים את ההתקדמות שלכם לעבר המטרה ואתם מבינים כי אתם מתרחקים ממנה, עליכם להתאים מחדש את עצמכם למצב. דבר זה ייתן לכם את האפשרות לתקן דברים שלא תוכלו להבחין בהם, אלא אם תעריכו את ההתקדמות שלכם על בסיס קבוע. אתם מנסים להגיע ליעד הסופי שלכם וכדי לעשות זאת, עליכם להיות ברורים לגבי היעד שאליו אתם מכוונים והזמן שבו תגיעו אליו. לאחר מכן, כל מה שעליכם לעשות זה לתכנן ולפעול כדי לשנות את הגישה שלכם לאורך הדרך, כל זאת על מנת שתוכלו להגיע לאן שתרצו בטווח הרחוק.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s