רובנו נמצאים במצב של בחינה עצמית מתמדת שלרוב מתבטאת בשאלות בסגנון של איפה אני נמצא מול איפה אני רוצה להיות. מה שעומד מאחוריהן הוא בדרך כלל הרצון ההגיוני לאושר וסיפוק נמצא בכל האנשים, גם אצל אלו שטוענים שהם לא רודפים אחריו. אך אנחנו נוטים להישאב לשגרת החיים הרגילה שלנו ולהרגלים שסיגלנו לעצמנו לאורך החיים, כאלו שאולי כדאי להשתחרר מהם מפני שברוב המקרים הם מסיחי דעת בדרך לאושר אמיתי. לכן, אנחנו מזמינים אתכם לגלות את 9 הדברים שאנחנו עושים מתוך כוחו של הרגל ומתוך תקוות שווא שהם יעניקו לנו אושר, אבל למעשה הם מונעים מאתנו להיות מאושרים באמת. כשתסיימו לקרוא עליהם אנחנו מקווים שתבינו כמה הם עלולים לפגוע בכם ותוכלו להתקדם בחייכם לעבר סיפוק ממשי.

1. שגרת החיים

יום רגוע ונוח נשמע לרובנו נחמד מאוד, אבל רק לכמה רגעים. מפני שעל יום כזה אנחנו לא נסתכל בעתיד ונכיר תודה על מה שהשגנו בו. האמת, מקורן של רוב הסחות הדעת הנפוצות שמונעות מאיתנו להיות מאושרים הוא בנוחות וברגיעה. למה לרדוף אחר אושר אם יש לנו היום ממאות ערוצי טלוויזיה, רשתות חברתיות וטלפונים מתקדמים? הרבה יותר נוח לא להתקדם לשום מקום וליהנות ממה שיש לנו. אך משמעות המילה לחיות היא ללמוד ולצמוח דרך אירועים מרגשים ומצבים לא נוחים. זה אומר לשאול כל הזמן שאלות ולחפש את התשובות אליהן, כי החיים הרי מלאים בשאלות שלרובן אין תשובות ברורות או חד משמעיות. הרצון הפנימי לשאול את אותן שאלות, והאומץ לצעוד בדרך הלא ידועה בחיפוש התשובות על בסיס קבוע, זה מה שנותן לחיים משמעות. בסופו של דבר, אתם יכולים לחיות את חייכם ולהצטער על הבחירות שלכם, לתהות למה יש לכם כל כך הרבה בעיות בחיים ולהישאב לימים של נוחות ורגיעה, או שאתם יכולים להיות אסירי תודה שאתם חזקים מספיק כדי לאמץ את כל אלו אל חיקכם. זה הכל בראש שלכם, הצעד הראשון הוא לשכנע את עצמכם להפסיק לעסוק בהסחות דעת ופשוט לקום וללכת לעשות את הדברים שלא נוחים לעשייה, אבל מוכרחים להיעשות.

2. דרך מהירה יותר

כל מה ששווה להילחם עליו, דורש מאיתנו מאמץ. כמו רוב האנשים, גם אני האמנתי שלהתפלל ולהביע משאלות זו הדרך לשנות את חיי, אבל עכשיו אני יודע שרוב המשאלות והתפילות שלי רק גרמו לי להיות מתוסכל כי דבר לא השתנה. כשזה נוגע לביצוע שינויים משמעותיים בחיים שלנו – הקמת עסק, לימודים לתואר, טיפוח מערכת יחסים חדשה או כל מסע אישי אחר שדורש השקעה של זמן והתחייבות – יש שאלה אחת שאתם צריכים לשאול את עצמכם. השאלה הזו היא "האם אני מסוגל להשקיע יותר זמן בשינוי שאני רוצה להשיג, בניגוד לרוב האנשים שלא עושים זאת, כדי שאוכל לעשות שינויים מהותיים בחיים שלי?". חשבו על כך כמה דקות, הרי בצורה טבעית אנחנו הופכים להיות מי שאנחנו בגלל הדברים שאנחנו עושים ביום יום. רכישת ידע והזדמנויות נוספות אינה אומרת שאתם בתהליך של צמיחה – צמיחה מתרחשת רק כאשר מה שאתם יודעים משנה את מה שאתם עושים וכשאתם לא מפחדים לבצע דרך ארוכה כדי להגיע אל היעד שלכם.

3. רדיפה אחר תוצאות מושלמות

רובנו חוששים כי איכשהו ההתקדמות שלנו נעצרת בגלל הפגמים שבנו, אבל במציאות ההפך הוא הנכון. קבלה מלאה של הפגמים שלנו היא מה שבסופו של דבר משחרר אותנו. הבנת ההבדל בין מאמץ סביר לפרפקציוניזם הוא צעד קריטי מאוד שעוזר לנו להרפות מהרדיפה אחר הישגים מושלמים באופן מיידי ולדעת איך להשיג אותם לאורך זמן. פרפקציוניזם בכל הצורות לא גורם לכם רק מתח וחרדה מיותרים שנגרמים מהצורך השטחי "לעשות את זה נכון", הוא גם מונע מכם את האושר מעשיית דברים שאתם אוהבים. לכן, חשבו על התקדמות ולא על שלמות, מפני שעשייה טובה עדיפה מעשייה המונעת מפרפקציוניזם והדרך היחידה לעשות דברים בצורה טובה היא לא להיות מושלם ב-99 אחוז מהמקרים.

4. החיבור לרשתות החברתיות

בימנו מעטים מאוד האנשים שאין להם חשבון פייסבוק, אינסטגרם, סנפצ'ט ועוד. הרצון הלא מוסבר להיות נוכח בחיים של כולם ולהפך, גורם לנו להישאב למסכים במקום לחיות את החיים. אך אסור לכם להחליף את מה שאתם הכי רוצים בשביל מה שאתם אולי רוצים באותו הרגע! עליכם ללמוד את התחביבים שלכם ולהבין איפה אתם משקיעים את זמנכם הכי טוב. איך עושים זאת? למדו איך להיות אנושיים בשנית, אל תמנעו מקשר עין, אל תתחבאו מאחורי גאדג'טים, חייכו לעתים קרובות יותר, תבקשו לשמוע סיפורים מאנשים, ומעל הכל, הקשיבו. אתם לא יכולים להתחבר לאנשים אחרים, וגם לעצמכם, אם אתם לא נוכחים ברגע, בטח אם אתם מבלים חלק נכבד מהחיים שלכם ברשתות החברתיות השונות. אם אתם באופן תדיר מחוברים למכשירים הסלולריים שלכם ומקשיבים עם האוזניים בזמן שהעיניים קוראות עוד התראה, הודעה או שיתוף, אתם למעשה מונעים מעצמכם לחוות את הרגע וליהנות מהחיים. כדאי שתבינו זאת מהר, אחרת יום אחד אתם תתעוררו למציאות שבה תגלו שזיכרון או חוויה מוחמצים הרבה יותר כואבים מאשר פספוס הודעה.

5. האישור מכולם

אנחנו לרוב דואגים מה אנשים אחרים יגידו ויחשבו עלינו, דואגים לנראות שלנו, דואגים אם אנשים יחבבו אותנו או לא, חוששים שניפול וניכשל, מודאגים בקשר לכך שאנחנו לא משיגים את מה שהיינו אמורים להשיג וכמובן, אנחנו דואגים בגלל הדברים המגוחכים, חסרי הרגש והמחשבה שפעם מישהו אמר עלינו. גם במקרה הזה הרשתות החברתיות משחקות תפקיד חשוב – עם התרבות שלהן שגורמת לנו לחפש את האישור המוחלט מכולם על ידי לייקים ושיתופים – עם כמות התמונות של אנשים יפים ומקומות מרהיבים – זה רק מגביר את הבעיה. הבינו זאת, אתם לא צריכים שום אישור מאנשים שלא באמת קרובים אליכם, בטח לא דרך הרשתות החברתיות, לכל הנוגע לחיים שלכם ומי שאתם, כל אחד הוא עולם ומלואו כמו שכל אחד מושלם כפי שהוא.

6. לוח זמנים עמוס ולחוץ

להיות עסוק זה להרגיש חי, לזמן קצר. אל תטעו, לוח זמנים עמוס רק מקשה עלינו להגיע לאושר לטווח רחוק, זהו שיעור שנלמד עם הזמן, לפעמים בדרך הקשה ביותר. רק בגיל מבוגר אנחנו מתחילים להבין כמה זמן בזבזנו על דברים לא חשובים, והאמת, התחייבות מוחלטת היא הטעות הגדולה והיחידה שרוב האנשים עושים שגורמת לחיים לחוצים ולא מאושרים. הפנימו שאתם לא יכולים להספיק לעשות את הכל ויהיו דברים שתצטרכו לוותר עליהם. התמקדו במה שחשוב וכעבור זמן מה אתם תלמדו שהרבה דברים טובים קורים מבלי שתכננתם אותם. אם כך, אפשר לחיות חיים מסודרים ולנהל לוח זמנים, אך יש ללמוד להשאיר לעצמכם "טווח משחק"; צרו לעצמכם בסיס נוח של זמן פנוי, הגדירו טווחי טעויות ופנו לעצמכם זמן לחשוב ולנשום לפני כל החלטה או משימה שאתם ניגשים אליה.

7. לא להיות עצמכם

הטבע האנושי גורם לנו לרצות לחקות אנשים אחרים שהם מושא הערצה בשבילנו – כוכב ענף ספורט כלשהו או דמות מפורסמת – במיוחד כשאנחנו מרגישים חסרי ביטחון בגוף של עצמנו. אך הניסיון להיות מישהו אחר תמיד יגרום לנו לתחושה פנימית של ריקנות. למה? מפני שמה שאנחנו מעריכים אצל אותם אנשים זו הייחודיות שלהם – האיכויות שהופכת אותם לכאלו יוצאי דופן. כדי שנוכל לחקות אותם בצורה הטובה ביותר, עלינו לפתח את הייחודיות האישית שלנו, ובדרך זו אנחנו נהיה יותר עצמנו ופחות מי שאנחנו רוצים להידמות אליו. אף אחד לא מושלם, ככל שתהיו רגועים ונינוחים לגבי השוני שבכם, כך תתחילו להרגיש יותר נוח עם עצמכם. אל תבזבזו את זמנכם במאבק שמטרתו להיות מישהו אחר שמונע מכם אפשרות להיות מי שאתם באמת. תחגגו את השוני שלכם, הוא ייחודי רק לכם ובזכותו תוכלו להיות מאושרים באמת!

8. החשש מהלא מוכר

טעות נפוצה שהרבה אנשים עושים היא לרצות להרגיש בטוחים במה שהם עושים עוד לפני שהם עושים אותו – עבודה חדשה, מערכת יחסים חדשה, שינוי מגורים או אפילו רכישת מיומנות חדשה. אך הרצון להרגיש בטוחים רק מונע מאיתנו להשיג את האושר שאליו אנחנו מכוונים, הרי אנחנו חייבים לצאת מאזור הנוחות שלנו ולסכן את הגאווה שלנו, כדי שנוכל להרוויח את הזכות להרגיש בטוחים במה שאנחנו עושים. אם כך, הפסיקו להאמין שעליכם להרגיש בטוחים בעצמכם לפני שאתם נוקטים צעד בחיים שלכם, ותזכירו לעצמכם שלקיחת החלטה וביצוע דבר מה חדש הם הדברים שבונים את הביטחון העצמי שלכם.

9. הרצון לבסס מעמד לפי רכוש

יותר מדי אנשים קונים מוצרים שהם לא צריכים בכסף שלא באמת יש להם כדי להרשים אנשים שהם אפילו לא מכירים. אל תהיו כמוהם, מלאו את חייכם בחוויות והעשרות במקום ברכוש שמסיח את הדעת ממה שחשוב באמת. רכשו לעצמכם סיפורים לאורך החיים ושיעורים שלמדתם שתוכלו להעביר הלאה, ולא עוד מכשיר סלולרי חדש או חליפה יפה שתוכלו בעזרתם להתרברב מול אחרים. הסופר ג'ושוע בקר כתב כי "הרצון הפנימי והלא מוסבר להחזיק ברכוש שיבסס את המעמד שלנו לא מקנה לנו אושר, וגרוע עוד יותר, הוא מרחיק אותנו מהדברים שכן. ברגע שנלמד לשחרר את הדברים שלא חשובים באמת, נהיה חופשיים לרדוף אחרי כל הדברים שכן". כמובן שאין צורך לוותר על כל הרכוש שלכם, אבל לפני שאתם עושים החלטות שקשורות אליו, זכרו שהקשר שלו לאושר שלכם אינו הדוק כפי שאנחנו נוטים לחשוב.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s